АНДРІЙ СПІВАК:
Кофеїн — це ще той наркотик, проте я навчився з ним співіснувати
З чого складається смачна кава?
Єдине, що я можу впевнено сказати: це має бути стовідсоткова арабіка, свіжообсмажена (тобто з дати обсмажки має пройти не більше 21 дня) і свіжозмелена. А що стосується готової кави — це індивідуально для кожного, бо про смак, як то кажуть, не сперечаються.
Колись я намагався відучити відвідувачів від так званої "неправильної кави" — американо і американо з молоком. Я — бариста, — не розумів, як еспресо — повноцінний збалансований напій, який я кожного робочого ранку налаштовую з вагами і таймером (щоб за 25 секунд у мене вийшло 25-30 мілілітрів кави), — можна розводити гарячою водою та молоком.
Якийсь період часу у кав’ярні ми його взагалі не готували. Замість американо я пропонував фільтр каву — смачну запашну чорну каву, приготовану за допомогою спеціальних какових девайсів а замість американо з молоком — класичний капучино (еспресо в комбінації з правильно взбитим глянцевим молоком температури 60-65 градусів, яке надає напою трішки солодкуватого присмаку). Декого вдалося переконати скуштувати напій за моєю рекомендацією і вони перейшли на "світлу сторону", але у більшості відвідувачів ця ідея, звичайно, викликала бурю негативних емоцій, тому ми швидко від неї відмовились.
Чому для вас було так важливо вплинути на вибір і вподобання людей?
До того, як обрати професію баристи, я працював офіціантом та барменом. Так або інакше, мені доводилося мати справу з кавою. Спочатку це була кава по-східному у джезві, але тоді я знав її як "каву в турці", міцну, насичену і, звичайно, з осадом. На той час ми використовували комерційну каву популярної фірми Lawazza і я вважав її межею мрій!
Згодом в кав’ярні з’явилася кавомашина. Це було щось нове для мене: я готував еспресо, збивав молоко і малював, як мені здавалося, прикольні смайлики. А через деякий час поїхав до Києва на курси барист і зрозумів, що про каву не знаю геть нічого.
Там я познайомився з кавою від А до Я, а саме: її збором на плантації, обробкою, обсмажкою, методами заварювання, лате-артом і, власне, готовою чашкою напою. Вивчав цю різносторонню культуру і повернувся додому якраз на відкриття еспресо бару "Чашка" — якщо не помиляюсь, першої кав'ярні третьої хвилі в Черкасах. І зрозумів, що моє місто, так само, як і я на початку свого шляху, майже нічого не знає про каву. Зі свіжими знаннями намагався донести кавову культуру кожному поціновувачу в рідному місті.
Відверто кажучи, я не був ярим снобом, який примушував людей пити лише фільтр каву. Так, у нас був з цим експеримент, але тільки заради того, щоб люди хоча б скуштували щось нове. Бо в іншому випадку гості закладу казали "та ні, мені звичайний американо", не зраджуючи своїм звичкам. І вже з часом прийшло усвідомлення, що не потрібно людей до чогось змушувати; нав’язувати їм свої кавові принципи, зрозумілі лише тобі одному. Слід пояснити, що за продукт пропонуєш, а вибір хай вони роблять самі.
Ви можете уявити свій ранок чи загалом життя без кави?
На сьогодні кава є невід’ємною частиною мого життя. Кожен робочий ранок завжди розпочинається з чашки еспресо — в мої обов’язки входить налаштування помелу і контроль якості цього напою протягом дня. Тож, в середньому, я випиваю 3-4 чашки за зміну. Так само контролюю смакові властивості фільтр кави.
За робочий день організм, м’яко кажучи, достатньо насичується кофеїном, тому у свій вихідний я рідко вживаю каву. Кофеїн — це ще той наркотик, але я навчився з ним співіснувати.
З чого складається смачна кава — з’ясували. А що потрібно до неї додати, аби клієнт повертався?
Потрібна професійна команда співробітників, які знають свою роботу не гірше за баристу, що готує смачну каву: професійний повар, професійний кондитер, а також працівники залу, які обслуговують гостей, вчасно і послідовно подають замовлення. Все це формує загальне враження і бажання людини знову і знову повертатися саме у цей заклад.
Текст: Наталія Лехан
Фото: Іра Коневська