АНДРІЙ СПІВАК:


Кофеїн — це ще той наркотик, проте я навчився з ним співіснувати

Несподівано, але доволі впевнено кава стала невід’ємною частиною нашого життя. Запрошення на неї вже не є рідкістю — каву п’ють всі і всюди, незалежно від того, як добре на ній розуміються і чи пощастило віднайти напій до смаку.

Все більш вагомою стає і роль того, хто цей напій готує — баристи: поціновувачі кави "свого" кавовара знають не лише на ім’я, захоплюються його навичками і, звісно, графік робочих змін завжди тримають в думках. І я не є виключенням.

Одного разу скуштувавши капучино у черкаській кав'ярні "Чашка", я знов і знов подумки повертаюсь саме по нього; порівнюю всі інші смаки із тим, який запропонував і приготував мені бариста Андрій Співак. А оскільки одним із привілеїв незалежної журналістики є можливість запросити на інтерв'ю цікаву мені людину, я повернулась у Черкаси, аби випити смачної кави і розпитати "мого" баристу про його професійний шлях.

З чого складається смачна кава?


Єдине, що я можу впевнено сказати: це має бути стовідсоткова арабіка, свіжообсмажена (тобто з дати обсмажки має пройти не більше 21 дня) і свіжозмелена. А що стосується готової кави — це індивідуально для кожного, бо про смак, як то кажуть, не сперечаються.


Колись я намагався відучити відвідувачів від так званої "неправильної кави" — американо і американо з молоком. Я — бариста, — не розумів, як еспресо — повноцінний збалансований напій, який я кожного робочого ранку налаштовую з вагами і таймером (щоб за 25 секунд у мене вийшло 25-30 мілілітрів кави), — можна розводити гарячою водою та молоком.


Якийсь період часу у кав’ярні ми його взагалі не готували. Замість американо я пропонував фільтр каву — смачну запашну чорну каву, приготовану за допомогою спеціальних какових девайсів а замість американо з молоком — класичний капучино (еспресо в комбінації з правильно взбитим глянцевим молоком температури 60-65 градусів, яке надає напою трішки солодкуватого присмаку). Декого вдалося переконати скуштувати напій за моєю рекомендацією і вони перейшли на "світлу сторону", але у більшості відвідувачів ця ідея, звичайно, викликала бурю негативних емоцій, тому ми швидко від неї відмовились.


Чому для вас було так важливо вплинути на вибір і вподобання людей?


До того, як обрати професію баристи, я працював офіціантом та барменом. Так або інакше, мені доводилося мати справу з кавою. Спочатку це була кава по-східному у джезві, але тоді я знав її як "каву в турці", міцну, насичену і, звичайно, з осадом. На той час ми використовували комерційну каву популярної фірми Lawazza і я вважав її межею мрій!


Згодом в кав’ярні з’явилася кавомашина. Це було щось нове для мене: я готував еспресо, збивав молоко і малював, як мені здавалося, прикольні смайлики. А через деякий час поїхав до Києва на курси барист і зрозумів, що про каву не знаю геть нічого.


Там я познайомився з кавою від А до Я, а саме: її збором на плантації, обробкою, обсмажкою, методами заварювання, лате-артом і, власне, готовою чашкою напою. Вивчав цю різносторонню культуру і повернувся додому якраз на відкриття еспресо бару "Чашка" — якщо не помиляюсь, першої кав'ярні третьої хвилі в Черкасах. І зрозумів, що моє місто, так само, як і я на початку свого шляху, майже нічого не знає про каву. Зі свіжими знаннями намагався донести кавову культуру кожному поціновувачу в рідному місті.


Відверто кажучи, я не був ярим снобом, який примушував людей пити лише фільтр каву. Так, у нас був з цим експеримент, але тільки заради того, щоб люди хоча б скуштували щось нове. Бо в іншому випадку гості закладу казали "та ні, мені звичайний американо", не зраджуючи своїм звичкам. І вже з часом прийшло усвідомлення, що не потрібно людей до чогось змушувати; нав’язувати їм свої кавові принципи, зрозумілі лише тобі одному. Слід пояснити, що за продукт пропонуєш, а вибір хай вони роблять самі.

А сьогодні українці розуміються на каві?

Так, більшість обізнані. Як мінімум, вже знають, хто такий бариста. Бо раніше вважали, що це — бармен. І доводилось пояснювати, що це геть різні професії.

До того ж, зараз відкривається багато кав’ярень так званої третьої хвилі, регулярно проводяться чемпіанати барист; стає більше інформації про каву і більше джерел для її отримання, вже не кажучи про інтернет.

Вибачте мені мою необізнаність, але якщо є "кав’ярня третьої хвилі", то має бути першої і другої... Чим вони відмінні?

Поняття "кав’ярня першої хвилі" з’явилося ще за часів розчинної кави, коли клієнтам закладів пропонували міцну розчинну каву. Друга хвиля прийшла з відкриттям Старбаксу; з появою комерційного продукту накшталт Lawazza. Вже тоді готувалися перші порції еспресо, з покупцями обговорювалися поняття "робуста" та "арабіка".

Під "кав’ярня третьої хвилі" ми сьогодні розуміємо заклад, у якому, перш за все, подають каву вищого гатунку, класу specialty це 100% арабіка, яка пройшла всі етапи (збір, помел, обсмажування) на найвищому рівні. Використовують ручні методи заварювання по типу пуровер, аеропрес, каліта, клевер та багато інших. Знають про індивідуальний підхід к кожному зерну із різних країн походження. Якісно налаштовують еспресо. А молочні напої обов'язково подають з гарним лате-артом.

А також в "кав'ярні тпетьої хвилі" обов'язково працює бариста з професійним підходом до своєї справи, який може приготувати смачну чашку кави і надати повну інформацію про її шлях від збору ягід до готового напою.

У такому випадку я не розумію, чому так багато кав’ярень і так мало дійсно смачної кави?

На мою суб’єктивну думку, цьому може бути декілька причин. Перша — кавову культуру перетворюють на бізнес. Але не завжди відкриття закладу є прибутковим. Так, дуже багато кав'ярень відкриваються, але так само і закриваються. Це нормальний процес. І якщо заклад приносить гроші на рівні тієї кави, з якою людина працює, то навіщо витрачати більше, купляючи дорожчу!? Як кажуть: або ти займаєшся улюбленою справою, або робиш бізнес.

Друга причина — у закладі працюють люди, які нещодавно "познайомились" з кавою і ще не змогли знайти до неї підхід.

У стоматологів, косметологів, а також фахівців інших професій заведено кожні півроку проходити курси підвищення кваліфікації. Буває, що цей пункт навіть прописано у контракті. Бариста так само має знову і знову навчатися?

Так, безперечно, і ця професія вимагає постійного навчання і самовдосконалення. Звісно, якщо вирішив стати баристою на професійному рівні.

Школа бариста те місце, де навчають майбутніх бариста або людей, які вже працюють за баром, і хочуть підвищити рівень своїх знань про каву. Але у ній знайомлять не тільки з кавою, але і з обладнанням — наприклад, кавомашиною, її конструкцією, температурою, тиском; з девайсами для приготування кави ручним методом заварювання, і, звичайно, навчають лате-арту. Розбирають каву до найменших дрібниць, влаштовують дегустації кап-тестинги.

Проводяться вони таким чином: мелену каву різних країн походження заливають гарячою водою і розбирають, які смакові відтінки має та або інша. Спершу людина не дуже розуміє, чим вони відрізняються, але з часом, коли розвиває свої смакові рецептори, для неї це стає звичною справою.

Також пояснюють, що робити із кожною кавою, адже всі вони потребують окремого підходу. Бо зміна температури на 1-2 градуси, збільшення або зменшення часу варіння на декілька секунд, і кава вже має інший смак. Більше того, навіть вода, якою заливають каву, має бути правильної "м'якості" та рівня pH. Все це розповідають в школі для розуміння і подальшого вдосконалення на практиці, аби кінцевий продукт, який бариста віддає на стіл, був майже ідеальний.

А потім, вже з розумінням продукту, вдосконалюєшся сам: їздиш на кавові фестивалі, чемпіонати, майстер-класи; експериментуєш з кавою, шукаєш свій індивідуальний рецепт. А також слідкуєш за все новими і новими девайсами, які допомагають по-різному заварювати і розкривати смак кави. Це все залежить виключно від особистості: або залишаєшся з тими знаннями, що маєш, або стаєш кращою версією себе.

Вам також доводиться навчати людей?

За час своєї роботи в мене було достатньо напарників. Хлопці приходили з інших закладів, зазвичай не з кав'ярень, і кожному я розповідав про тонкощі кавового мистецтва.


У "Чашці" проводились майстер-класи під назвою "Кавова школа". Їх можна відвідати і сьогодні?

Раніше "Кавова школа" для гостей була нормою, зустрічі проводились кожні три місяці. Тоді все рідше і рідше, поки не забулися зовсім. Але ми проводили їх внутрішньо, для персоналу. Аби працівники кав'ярні могли' правильно розповісти гостям про той чи інший кавовий напій. Потім почалася пандемія, за нею війна все пішло шкереберть (мабуть, як і у всіх сферах бізнесу) і досі не налагодилося.


Ви працюєте у цій кав'ярні вже 9 років. Про що це свідчить?

Мені тут комфортно. Я маю чудові відносини із керівництвом, знаю більшу частину гостей. Приємно, коли гості, зайшовши у заклад, кажуть "сьогодні мій улюблений бариста на зміні", дякують за смачну каву. Заради цього я працюю, заради цього мені хочеться викладатися на повну і ще більше вдосконалювати свої вміння. І завдяки цьому знаю, що дійсно люблю свою професію.

Який шлях для розвитку передбачає обрана вами професія?

Коли певний період часу працюєш бариста, формуються навички, досвід, бачення та розуміння продукту. У майбутньому є можливість спробувати себе обсмажчиком (звичайно, перед цим потрібно буде працювати помічником, тому що це надзвичайно складний процес) або проводити курси для тих, хто тільки починає свій шлях в кавовій культурі.

Можна допомогати з відкриттям кав'ярень консультувати, підбирати обладнання, навчати працівників і, врешті решт, відкрити свою для початку невеличку кав'ярню або поінт. Все залежить від бажання та можливостей.
"Як ми знаємо, все змінюється, тому не є виключенням, що професія баристи з часом втратить свою популярність. Проте, в одному я впевнений: такий продукт, як кава — точно надовго"

У серіалі «Венздей» є цікаві слова про каву: "Дріп для тих, хто ненавидить себе і знає, що в їхньому житті немає сенсу"... Тобто напій, який обирає людина, насправді може щось про неї розповісти?

Колись і я чув вислів про те, що кава може розповісти про характер людини. Мені було цікаво, чи справді це так: я почав звертати увагу, який напій обирає гість.

І, вдосталь поспостерігавши, я зрозумів, що це, все таки, міф: по каві геть неможливо зрозуміти, що за людина перед тобою. Якийсь кремезний чолов’яга може замовити лате-карамель, та ще й з трубочкою, а тендітна дівчинка — чорну фільтр каву.

І це справа смаку, а не характеру людини.

Я завжди обираю капучино на звичайному молоці. А коли бачу, як люди п'ють щось цікаве і незвичне, розумію, що обмежую себе і... ніби щось втрачаю. Що, на вашу професійну думку, варте того, аби спробувати?

Коли пʼєте каву, яка вам смакує, ви не втрачаєте, а лише здобуваєте.

Щодо моїх рекомендацій... Якщо бажаєте більш міцну каву, можна скуштувати Flаt white — готується по типу капучино, але на подвійному еспресо і, відповідно, трохи з меншою кількістю молока. Якщо каву з приємним вершковим смаком — Raf саме те, що вам потрібно.

А при знайомстві з фільтр кавою раджу замовити пуровер і випити його протягом 10 хвилин. Бо це та кава, яка не вимагає від вас поспіху, а навпаки, по мірі охолодження буде набувати різних смакових відтінків.


Відверто кажучи, вам не варто сподіватися на всю палітру смаків, яку нам анонсують на пачці кави. Але якщо не вживаєте алкоголь і не палите цигарки, які забивають смакові рецептори, то у вас є всі шанси відчути набагато більше. Однак ви точно розпізнаєте квітковий аромат і цитрусову кислинку, яка притаманна арабіці. А за рахунок того, що вона заварюється протягом 2.5-3 хвилин, ми отримуємо якомога більше кофеїну, тому така чашка кави зарядить вас енергією на цілий день.

Зазвичай кажу, що в мене немає зайвих грошей на несмачну каву. Тому краще витрачу час і піду у той заклад, де вона коштує дорожче, проте я точно отримає якісний і смачний напій. Проте навіть у Києві є кава за ціною проїзду у міському транспорті — 15 грн. Як вважаєте, за яку вартість краще каву не брати?

Дуже багато факторів впливають на ціну, яку закладають в одну чашку кави. Вона залежить від локації кавʼярні, якості і сорту зерна, клієнтоорієнтованості. Звичайно, не варто очікувати від кави за 15 гривень якогось неперевершеного смаку, але і не завжди висока ціна буде відповідати якості продукту. Середній ціновий сегмент смачної чашки кави у Черкасах дорівнює 40-60 гривням.
"По каві геть неможливо зрозуміти, що за людина перед тобою. Якийсь кремезний чолов’яга може замовити лате-карамель, та ще й з трубочкою, а тендітна дівчинка — чорну фільтр каву. І це справа смаку, а не характеру людини"
Гарна чашка також впливає на смак кави, правда?

З цим маю погодитись. Коли пʼєш каву з гарного і якісного посуду, то і смакує вона по-особливому.

Де і коли вам пощастило скуштувати найсмачнішу каву? Яка вона була на смак?

Це був 2014 рік. Я проходив курси баристи у Києві. Після закінчення навчання ми з колегою зайшли в кавʼярню, де працювала наша наставниця Наташа Куранакова, на той час чемпіонка України серед барист. Вона приготувала фільтр каву V60 (метод заварювання пуровер, через керамічну воронку). Якщо не помиляюсь, зерно було із Гватемали. У напою був квітковий ароматом, а смак, як і притаманно арабіці, з легкою кислинкою.

Тоді вона сказала, що в цій каві кожен може знайти на смак свою ягоду. За словами мого друга, йому відчувся агрус, а мені — кизил. Це було дуже смачно і точно незабутньо.

Суто свій ідеальний рецепт ви вже знайшли?

Якщо говорити про еспресо, спосіб приготування буде класичний: температура води 92 градуси, час приготування 25-30 секунд, на виході отримуємо 25-30 мілілітрів кави. Якщо це молочні напої, все залежить від правильно приготованого еспресо, а також правильної текстури і температури (65 градусів) збитого молока.

Якщо ж маємо на увазі альтернативні методи заварювання кави, то є в мене індивідуальний рецепт для методу "пуровер", він ще й універсальний, адже підходить до більшості видів арабіки. Але, чесно кажучи, я постійно продовжую експериментувати і дуже люблю це, бо, як вже і казав раніше, кожен вид кави потребує власного підходу.

Ви можете уявити свій ранок чи загалом життя без кави?


На сьогодні кава є невід’ємною частиною мого життя. Кожен робочий ранок завжди розпочинається з чашки еспресо — в мої обов’язки входить налаштування помелу і контроль якості цього напою протягом дня. Тож, в середньому, я випиваю 3-4 чашки за зміну. Так само контролюю смакові властивості фільтр кави.


За робочий день організм, м’яко кажучи, достатньо насичується кофеїном, тому у свій вихідний я рідко вживаю каву. Кофеїн — це ще той наркотик, але я навчився з ним співіснувати.


З чого складається смачна кава з’ясували. А що потрібно до неї додати, аби клієнт повертався?


Потрібна професійна команда співробітників, які знають свою роботу не гірше за баристу, що готує смачну каву: професійний повар, професійний кондитер, а також працівники залу, які обслуговують гостей, вчасно і послідовно подають замовлення. Все це формує загальне враження і бажання людини знову і знову повертатися саме у цей заклад.






Текст: Наталія Лехан


Фото: Іра Коневська

Made on
Tilda