Віктор Заславський: Недостатньо лише знати історію — її треба вміти подати
Звісно, ні. Я не Юлій Цезар і мені то не треба. Звісно, мене в обличчя всі знають. Коли я з цими вусами і шаблею стою на стовпі ганьби (історична пам'ятка на головній площі міста — Прим. Авт.), всі мене бачать. А щоб запам’ятовувати кожного... з віком доводиться себе обмежувати і не розпорошуватись на зайве. Бо маю знати і пам'ятати історію, а також слідкувати за тим, що відбувається зараз.
Фактично, краєзнавець — це історик, який глибоко копає свій конкретний шмат, свій край. Але місцевої ситуації не зрозуміти, не розуміючи, що трапилось навколо. Наприклад, те, що у Жовкві можливо народився і точно виріс Богдан Хмельницький... Чи служив Петро Могила… Це має сенс у контексті того, ким вони потім стали. Або щоб збагнути, чому у Жовкві стільки євреїв, треба розуміти 16 століття, а саме релігійні війни. Євреї всі сюди тікали, бо в Європі їх різали що католики, що протестанти. І так треба вивчати будь-яку подію, кожну постать. Щоб розуміти, як до неї відноситись.
Та де там… Туристів зазвичай вітаю словами "а тепер подивіться на найприємніше у світі видовище — як засновник Жовкви, український шляхтич Станіслав Жолкевський, Москву захопив". Звісно, одразу туристи питають: "і спалив?", "і оце село, що горить на карті, то Москва?" І тут доводиться трохи розжовувати що до чого. Інколи — пояснити, як взагалі Жолкевський там опинився. Ну, і традиційне питання туристів: чому Жолкевський Москву не спалив. І моя традиційна відповідь — "який українець палитиме те, що у господарстві знадобиться".
І потім від пафосу Жолкевського до "а ось скам'янілі мушлі з часів, коли по Жовкві ходили динозаври". Отакі жартівливі переходи дуже допомагають.
Ми лише формуємося. У 1919 році Україна була пофіг усім, крім купки мрійників. Усе 20 століття нас нищили: найкращі гинули у боях, вмирали у Сибіру або тікали до Канади. У 1991 році більша частина нашої країни була "гомо советікус". То немає нічого дивного у тому, що ми знову почали майже з нуля.
Можна сказати так: у 1991 році ми здали один екзамен, здобувши незалежність - і провалили наступний, коли обрали комуніста замість патріота. Довелося перездавати цей екзамен у 2014 році. Його здали, перейшли на наступний рівень. Провалили екзамен 2019 року, то ж перездаємо зараз. Але наші помилки — це загалом "середня температура по палаті" — усі нації проходять свої випробування: Ізраїль, США, Європа мають свої проблеми, свої виклики, свої кризи ідентичності та хвороби росту.